Zprávy
Zprávy

Nová studie Rolanda Bergera a FM Logistic požaduje větší spolupráci při řešení výzev městské logistiky

Podle nové studie společnosti FM Logistic a poradenské firmy Roland Berger poroste trh městské logistiky do roku 20301 v průměru o 8 % ročně. Přesto je silniční…

On September 23, 2021

Podle nové studie společnosti FM Logistic a poradenské firmy Roland Berger poroste trh městské logistiky do roku 20301 v průměru o 8 % ročně. Přesto je silniční nákladní doprava podle odhadů zodpovědná za 20 % městské dopravy a 30 % emisí CO2 ve městech. Nárůst elektronického obchodování, umocněný roztříštěností logistického odvětví a vysokým podílem (až 30 %) neúspěšných prvních dodávek, představuje problém udržitelnosti.

Podle studie nazvané “Městská logistika čelí ekonomickým a environmentálním výzvám” pouze intenzivnější spolupráce mezi soukromými logistickými podniky, IT společnostmi a veřejnými orgány umožní optimalizovat tok zboží do měst a uvnitř měst a zároveň reagovat na potřeby zákazníků.

Rozmach dodávek do domácností

Každý desátý obyvatel města ve 13 zkoumaných zemích obdrží jeden balík denně. Více než třetina (37 %) francouzských obyvatel měst využívá služeb donášky potravin do domu. V Paříži tento podíl dosahuje 60 %. V rámci boje proti znečišťování životního prostředí přijímá stále více měst předpisy omezující používání vozidel na plynový pohon. Od Kodaně přes Stuttgart až po Paříž – města po celé Evropě plánují nebo zavádějí zákaz jízdy s dieselovými motory.

Tři návrhy na udržitelnější městskou logistiku

Studie předkládá tři návrhy na optimalizaci efektivity městské logistiky:

  • Zavedení společných norem, například pokud jde o rozměry obalů, aby se usnadnily překládky.
  • sdílení skladovacích a přepravních zdrojů mezi organizacemi
  • co nejlépe využít stávající městskou infrastrukturu: využití autobusových pruhů pro noční přepravu zboží, kombinace silniční, železniční a vodní dopravy atd.

Tři investiční priority

Studie rovněž uvádí tři investiční priority v oblasti nových technologií:

  • Shromažďování a sdílení dat o městských prostorech pro lepší plánování tras a sledování zásilek.
  • Automatizace skladů pro zvýšení rychlosti a přesnosti
  • Ekologicky účinné dopravní prostředky (elektrická, plynová nebo vodíková vozidla), které přinášejí provozní hodnotu a zároveň minimalizují dopad na životní prostředí.

“Hráči v městské logistice musí společně přehodnotit své postupy, aby dokázali reagovat na požadavky spotřebitelů nákladově efektivním a ekologickým způsobem,” říká Xavier Prévost, ředitel pro obchodní řešení a informační systémy společnosti FM Logistic.

Slibné iniciativy

Na celém světě bylo zahájeno mnoho projektů zaměřených na optimalizaci toku zboží a informací ve městech.

“Inovativní technická a organizační řešení se objevují ve všech fázích řetězce – od přepravy a skladování až po správu vratek. Přetvářejí proces doručování na poslední míli, který využívají logistické společnosti, jejich zákazníci a spotřebitelé, a zlepšují poměr nákladů a hodnoty, kvalitu služeb a dopad na životní prostředí,” říká Gabriel Schillaci, ředitel pro dopravu, logistiku a mobilitu ve společnosti Roland Berger Paris.

Například ve Velké Británii společnost Mole Solutions pilotně použila kapsle pro přepravu nákladu pod zemí v Southamptonu.

Společnost FM Logistic a realitní společnost Novaxia se ve Francii spojily za účelem vybudování dočasných logistických center v prázdných městských budovách. Projekt nazvaný “PLUME” spolufinancuje region Île-de-France.

Ve čtvrti Chapelle International na severu Paříže, která byla otevřena v roce 2018, se nachází logistické centrum nazvané “Logistický hotel”, vícepodlažní sklad s železničním terminálem, který pomáhá omezit používání silničních vozidel.

Metodika

Studie společností Roland Berger a FM Logistic vychází z interního výzkumu a 20 rozhovorů s odborníky na městskou logistiku a přepravci z různých odvětví.


1 Kombinované hodnoty pro zásilky do hustě osídlených městských oblastí ve 13 zemích: Spojené státy, Kanada, Brazílie, Německo, Francie, Itálie, Nizozemsko, Velká Británie, Norsko, Švédsko, Austrálie, Čína, Japonsko a Indie.

O společnosti FM Logistic

Společnost FM Logistic byla založena v roce 1967 ve Francii a je nezávislou rodinnou společností, která poskytuje řešení dodavatelského řetězce široké škále společností z oblasti rychloobrátkového zboží, maloobchodu, parfumerie a kosmetiky, průmyslové výroby a zdravotnictví. Působí ve 14 zemích Evropy, Asie a Latinské Ameriky (Brazílie). Ve fiskálním roce do března 2020 dosáhla tržeb ve výši 1,43 miliardy eur a má více než 27 500 zaměstnanců na plný úvazek.
Společnost FM Logistic investuje do inovací, aby mohla nabízet služby dodavatelského řetězce, které reagují na měnící se požadavky spotřebitelů, vzestup elektronického obchodu, vícekanálovou distribuci a udržitelnost.
Další informace o společnosti FM Logistic.
Společnost FM Logistic můžete sledovat na Twitteru na adrese @FMLogistic

O společnosti Roland Berger

Společnost Roland Berger byla založena v roce 1967 a je jedinou přední světovou poradenskou firmou s neanglosaskými kořeny. Jsme původem Němci, povahou Evropané a ambicemi globální, včetně silného vlivu v Asii a dalších zeměpisných oblastech, kde se domníváme, že můžeme skutečně ovlivnit naši činnost. Vždy jsme usilovali o odlišný pohled na oblast poradenství a podnikání a i dnes konstruktivně zpochybňujeme standardní vzorce myšlení a poskytujeme klientům nová řešení pro zvládání rozvratu a transformace.
Více informací: Roland Berger
Sledujte Roland Berger na Twitteru : @RolandBerger

Media contacts

FM Logistic
Cyrille Gibot
Manažer externí komunikace
+33 (0)6 45 99 91 58
cgibot@fmlogistic.com

Roland Berger
Victoria Etter
Manažer pro vztahy s médii
+33 (0)6 74 83 66 96
victoria.etter@rolandberger.com

Stáhněte si naši bílou knihu (anglická verze)

Byl tento obsah zajímavý, užitečný ?