Fm logistic

La logique des transports urbain

Prevence poruch pohybového aparátu (MSD) v sektoru logistiky: FM Logistic představuje Ergoskel

République Tchèque

12. listopadu 2019 - FM Logistic, poskytovatel 3PL služeb, dnes představil Ergoskel, ergoskelet, který pomáhá pracovníkům ve skladu zvedat těžké balíky a současně snižuje fyzickou zátěž jejich těla.  Ergoskel byl vyvinut a patentován společností FM Logistic a Technickou univerzitou v Compiègne (UTC) ve Francii.

Podle francouzského úřadu pro zdravotní pojištění (Assurance Maladie) souvisí 1 ze 3 zranění na pracovišti a 3 ze 4 registrovaných poruch pohybového aparátu ve Francii s ruční manipulací na pracovišti.

Ruční manipulace ve skladech v průběhu dne obnáší nejrůznější zvedání, přenášení a ukládání balíků a jednotlivých produktů. Tato činnost se pak může stát potenciálním pracovním rizikem, obzvláště pokud je zaměstnanec povinen manipulovat s břemeny opakovaně nebo pokud je jeho tělo při práci v nepřirozené pozici.

 Před tím, než FM Logistic a UTC vypracovaly zadání projektu, použily speciální snímače, které zaznamenávaly pohyby a pozice těla pickerů (zaměstnanců, kteří připravují objednávky ve skladech). Pohybové senzory a akcelerometry byly použity na vzorku více než 20 dobrovolníků a měřily dopad práce na jejich těla. Výsledky byly doplněny snímky z 18 synchronizovaných kamer.

Ergoskel je navržen tak, aby usnadňoval manipulaci s balíky o hmotnosti do 25 kg. Nosí se jako batoh upravitelný dle velikosti těla a váží 2,8 kg. Vestovité zařízení se skládá z rámu s prvky na horní části těla, na spodní části zad a na horní části stehen, a z kabelů s návleky na ruce. Zdvihací mechanismus se spustí, když picker umístí ruku pod balík. Obléknutí a nastavení Ergoskelu trvá méně než 90 sekund a jeho svléknutí 30 sekund.

85 procent testerů uvedlo, že jim zařízení umožnilo zachovat si svobodu pohybu. První testy ukazují, že Ergoskel snižuje napětí v zádech a svalech horní poloviny těla o 70%.

„Věříme, že inovace je klíčem ke zlepšení zdraví, bezpečnosti a pracovních podmínek našich zaměstnanců ve skladu - jedna třetina z nich jsou pickeři,“ řekl Yannick Buisson, Generální ředitel FM Logistic pro Francii a západní Evropu. „Ergoskel společnosti FM Logistic a UTC představuje přelom v naší snaze snížit rizika poruch pohybového aparátu (MSD), protože jen ve Francii najímáme a školíme asi 700 lidí ročně. Jsem vděčný našim kolegům, kteří se účastnili testování.“

 Po laboratorních testech v UTC testuje FM Logistic 10 zařízení Ergoskel v pěti svých skladech ve Francii, konkrétně v Crépy-en-Valois, Longueil-Sainte-Marie, Epaux-Bézu, Arras a Fontenay-Trésigny. Zařízení testoval vzorek 25 zaměstnanců všech věkových skupin. Před úvahami o širším nasazení, projde zařízení ještě dalšími úpravami.

„Stejně jako u každé nové technologie, je i zde zásadním faktorem přijetí ze strany zaměstnanců. Ergoskel nabízí praktické a lehké zařízení, které zabraňuje poruchám pohybového ústrojí při ruční manipulaci. Doufáme, že brzy dostane možnost vyzkoušet jeho výhody více zaměstnanců,“ řekl PhD Khalil BEN MANSOUR, z Biomechanické a bioinženýrské laboratoře University v Compiègne a Francouzského národního centra pro vědecký výzkum.

Ergoskel je jedním z několika ergonomických zařízení, které společnost FM Logistic zavedla nebo testovala do svých provozů. Zařadil se například po bok saka monitorujícího zdravotní stav od Mulliez-Flory & Altran a biomechanického zařízení VIZO, které pomáhá předcházet bolestem krku. 

FM Logistic ve Francii provozuje 30 logistických platforem. V roce 2019 byla francouzské pobočce, pro všechna její pracoviště, udělena certifikace ISO 45001 pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Je to první taková certifikace u poskytovatelů logistických služeb.

Ergoskel se poprvé představil na tiskové konferenci v Paříži v úterý 12. listopadu.